Atölyeler

GİRİŞ

Fotoğraf atölyeleri ve belgesel fotoğraf projeleri, uzun süreli bir teori ve pratik ile fotoğraflı konular anlatmaya giriş niteliğinde çalışmalardır. Atölyelerin amacı; atölye üyeleri ile konu seçimine uygun çalışmalar yapmayı, araştırma ve detayları etkili biçimde oluşturmayı, fotoğraf çekimlerinde kullanılan tekniklerin tarzı belirleyişidir. Ayrıca fotoğraf seçiminin konunun hikâyesi bağlamında etkiyi ve proje fotoğraflarının konuyu tanımlamasındaki bütünleyici unsur oluşumunu yansıtmak, önerilerde bulunmak ve çalışmalardaki farklı yaklaşımları tartışarak ilerlemektir.

 

Atölye çalışmalarımız AFAD (Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği) çatısı altında yapılmaktadır, teorik ve pratik uygulamalar sonunda tüm katılımcıların fotoğraflarından oluşan sergi izleyicilere sunulup, sertifikaları verilmektedir.

 

M.Nevzat Hız  eğitmenliğinde şimdiye kadar üç  atölye yanında iki de proje çalışması yapılmıştır.

  • Projeler ; ‘’Unutulan Mahalle Döşeme’’ ve ‘’Adananın Can Suyu Seyhan’’ konulu çalışmalardır.
  • Unutulan Mahalle Döşeme, usta yazar Orhan Kemal’in Bekçi Murtaza, Avare Yıllar gibi birçok romanlarına konu olmuş mahallenin ve fabrikanın günümüzde harap durumunun fotoğraflanmasıdır.
  • Adananın Can Suyu Seyhan ise  kentin kurulma nedeni olan nehrin /gölün halkımıza ne kadar çok güzellikler sunmasının belgelenmesidir.

Atölyeler ise ‘’Gezi Fotoğrafçılığı ‘’,’’ Farklı Fotoğraf Çalışmaları’’ yanında şimdilerde devam etmekte olan ‘’ Adananın Kebap ve Yemek Kültürü’’ adlarını taşımaktadır.

 

  • Gezi fotoğrafçılığı atölyesinde ilk olarak ‘’Yaşar Kemal’siz Hemite’’ sergisini açtıktan sonra ‘’Urfa’’ kadim şehrin, farklı açılardan farklı konulardan  fotoğraflanması yapılarak  güzel bir sergiyle atölye sonlandırıldı.
  • Devam etmekte olan atölyemizin konusu yine şehrimize bir belgesel bırakacak olan Adananın Kebap ve Yemek Kültürüdür. Çalışmada; kebaplar, şehrimize özgü yemekler ile tatlılar ve çeşitli içeceklerdir. Bu atölyemizin  final sergisini  Ekim 2016 tarihinde Adana BŞB. 75.YIL SANAT GALERİSİ’nde açacağız.

 

nevzat hız, gezi fotoğrafçılığı
nevzat hız, gezi fotoğrafçılığı
nevzat hız, gezi fotoğrafçılığı
nevzat hız, adana, döşeme mahallesi
nevzat hız, seyhan nehri, adana
nevzat hız, farklı fotoğraf
Dr. Nevzat Hız, adana, afad,
Dr. Nevzat Hız, adana, afad
Dr. Nevzat Hız, adana, afad,
TAGS: nevzat hız, fotoğrafçılık, fotoğraf, nevzat hız, atolye, workshop, fotoğraf atölyesi, photo workshop, fotoğrafçılık atölyesi, photography workshop, adana fotoğraf atölyesi, adana photo workshop, adana fotoğrafçılık atölyesi, adana photography workshop, afad, adana fotoğraf amaötleri derneği, gezi fotoğrafçılığı, gezi fotoğrafçılığı adana, farklı fotoğraf, unutulan mahalle döşeme, adana'nın cansuyu seyhan, adana'nın kebap ve yemek kültürü, adana